Il programma

SECTION PIANO

CATEGORY “piccole mani”

BADALOVA EKATERINA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: SURGUT
DATE OF BIRTH: 15.05.2014
TEACHER: DEL NEGRO PAOLA
PERFORMANCE PROGRAM:
– C. DEBUSSY ARABESQUE N.1
– H. VILLA LOBOS PUNCH, THE BABY’S FAMILY N. 7

BINDA ANNA CATERINA
COUNTRY: ITALIA
CITY: VARESE
DATE OF BIRTH: 21.07.2004
TEACHER: ZOYA KUZINA
PERFORMANCE PROGRAM:
– J.S. BACH. LITTLE PRELUDIO LA MINORE
– W.A. MOZART SONATA RE MAGGIORE
– M. GLINKA “LARK”
– A. LEMOINE STUDIO. OP. 37. NO. 27 SOL MAGGIORE

CHESNOKOV VASILY
COUNTRY: RUSSIA
CITY: SURGUT
DATE OF BIRTH: 21.04.2004
TEACHER: ZOYA KUZINA
PERFORMANCE PROGRAM:
– J.S. BACH BAGPIPES (FROM LIBRO DI MAGDALENA)
– BENDA SONATA SOL MINORE
– A. SHTEYBELT “ADAGIO”
– L. SCHTTLE SOCH N. 68 ETUDE SI MINORE

KRISTINA GRITCHINA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: SURGUT
DATE OF BIRTH: 13.01.2004
TEACHER: ZOYA KUZINA
PERFORMANCE PROGRAM:
– J.S. BACH PICCOLO PRELUDIO DO MINORE
– A. DIABELLI SONATA FA MAGGIORE OP.168 NO.1
– P. TCHAIKOVSKY ANCIENT FRENCH SONG (“THE CHILDREN’S ALBUM”)
– W.A. MOZART “АRIA”

KOSHENKOVA VERONIKA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: POSELOK TSELINA, ROSTOV REGION
DATE OF BIRTH: 01.07.2005
TEACHER: TATIANA MORDVINOVA
PERFORMANCE PROGRAM:
– F. DUSSEK “RONDO” SOL MAGGIORE
– V. KOROVIZIN “DEVICHIY KHOROVOD”
– V. KOROVIZIN “DEREVYANNIE BASHMACHKI”
– V. KHODOSH “KORABLIKI”

PAKRISH DANIIL
COUNTRY: RUSSIA
CITY: POSELOK TSELINA, ROSTOV REGION
DATE OF BIRTH: 09.09.2004
TEACHER: LIUDMILA ISAEVA
PERFORMANCE PROGRAM:
– J.S. BACH INVENZIONE A DUE VOCI IN RE MINORE
– A. KHACHATURIAN ETUDE DO MAGGIORE
– V. KOROVIZIN “MAMA”
– D. KABALEVSKIY. “KAVALERIYSKAYA”

PIRINI JACOPO
COUNTRY: ITALIA
CITY: PESARO
DATE OF BIRTH: 06.03.2005
TEACHER: YASUE HOKIMOTO
PERFORMANCE PROGRAM:
– G.FARINA “TRA LE BRACCIA DELLA MAMMA”
– G. FARINA “E’ FESTA!”

UKRAINTSEVA ALEXANDRA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: AKSAY, ROSTOV REGION
DATE OF BIRTH: 20.11.2005
TEACHER: ELENA RYMANOVA
PERFORMANCE PROGRAM:
– L. SHITTE STUDIO
– I. BERKOVICH SONATA
– I. BERKOVICH “RUSSIAN SONG”
– I. KOROLKOV “SPARROW”

CATEGORY “A”

AGAPITOVA ANASTASIYA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: SURGUT
DATE OF BIRTH: 23.03.2000
TEACHER: SVETLANA ARTAMONOVA
PERFORMANCE PROGRAM:
– J.S. BACH ALLEMANDE FRENCH SUITE NO. 2. DO MINORE
– J. HAYDN SONATA DO DIESIS MINOR ( I PART)
– P. TCHAIKOVSKY SONG OF THE LARK – SEASONS
– C. CZERNY STUDIO OP. 299. NO. 29

BAIKOV ALEKSANDR
COUNTRY: RUSSIA
CITY: SURGUT
DATE OF BIRTH: 13.07.2003
TEACHER: ZOYA KUZINA
PERFORMANCE PROGRAM:
– J.S. BACH MINUET DO MINORE (FROM THE FRENCH SUITE NO. 2)
– W.A. MOZART SONATA DO MAGGIORE, RONDO (PART III)
– P. TCHAIKOVSKY POLE (“THE CHILDREN’S ALBUM”)
– G. BERENS STUDIO OP. 88. NO. 3

BROVCHENKO VICTORIA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: POSELOK TSELINA, ROSTOV REGION
DATE OF BIRTH: 10.01.2002
TEACHER: TATIANA MORDVINOVA
PERFORMANCE PROGRAM:
– J.S. BACH РRESTO IN DO MINORE
– M. GLINKA NOTTURNO ME BEMOLLE MAGGIORE
– R. SCHEDRIN “IGRAEM OPERU ROSSINI”
– G. RAVINA GARMONICHESKIY ETUD OP. 50. NO. 22

GAUDENZI FLAVIA
COUNTRY: ITALIA
CITY: PESARO
DATE OF BIRTH: 31/05/2000
TEACHER: GIOVANNA SAVARESE
PERFORMANCE PROGRAM:
– C. DEBUSSY GOLLIWOGG’S CAKE-WALK
– A. KACHATURIAN SONATINA (PART I)

MASSACESI DIANA
COUNTRY: ITALIA
CITY: PESARO
DATE OF BIRTH: 30/05/2000
TEACHER: GIOVANNA SAVARESE
PERFORMANCE PROGRAM:
– F. CHOPIN SCHERZO N.1

MUSAELIAN ANRY
COUNTRY: RUSSIA
CITY: SURGUT
DATE OF BIRTH: 09.11. 2003
TEACHER: ZOYA KUZINA
PERFORMANCE PROGRAM:
– J.S. BACH. INVENZIONE A DUE VOCI DO MAGGIORE
– W.A. MOZART. SONATA NO. 1 SOL MAGGIORE (PART I)
– A. KHACHATURIAN. IMITATION THE NATIONAL
– A. LEMUAN. STUDIO OP. 37. NO. 23

POPOVA IRINA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: SURGUT
DATE OF BIRTH: 15.09.2003
TEACHER: ELENA LEVINA
PERFORMANCE PROGRAM:
– J.S. BACH INVENZIONE A DUE VOCI IN SI MINORE
– GLIYER “A LEAF FROM AN ALBUM”
– GRIEG “KOBOLD”

SANTOLINI ALESSIO
COUNTRY: ITALIA
CITY: RECANATI (MC)
DATE OF BIRTH: 27.05.2002
TEACHER: MARIA PICCIAFUOCO
PERFORMANCE PROGRAM:
– J.S. BACH INVENZIONE A DUE VOCI N. 1; GAVOTTA IN SOL MINORE
– F. CHOPIN POLACCA IN SOL MIN.; MAZURCA IN RE OP. POST.; VALZER IN LA MIN.
– C. DEBUSSY ARABESQUE N. 2

CATEGORY “B”

AKHMETOVA DEVIKA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: UFA
DATE OF BIRTH: 24.11.1999
TEACHER: VALENTINA STARIKOVA
PERFORMANCE PROGRAM:
– MENDELSSOHN ETUD SI BEMOLLE MINORE OP.104
– L. BEETHOVEN SONATA NO. 5 ( PART I) DO MINORE OP. 10 N. 1
– MENDELSSHON. FANTASIA IN FA DIESIS MINORE, (PART I) OP. 28
– RAKOV KONZERT ETUDE IN LA MINORE

BAJRAMI ENIS
COUNTRY: ITALIA
CITY: FANO (PESARO)
DATE OF BIRTH: 15.07.1997
TEACHER: ALESSANDRA CENERELLI
PERFORMANCE PROGRAM:
– L.V.BEETHOVEN SONATA OP. 49 N.1
– E. SATIE GNOSSIENNE N.1
– F. CHOPIN VALZER IN LA MINORE OP. 34 N. 2

BURDINOVA ELENA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: ROSTOV-ON-DON
DATE OF BIRTH: 27.09.1997
TEACHER: MARINA FLEKKEL
PERFORMANCE PROGRAM:
– W.A. MOZART VARIAZIONI IN DO MAGGIORE “AH! VOUS DIRAIS-JE, MAMAN”
– S.V. RACHMANINOV PRELUDIO SOL DIESIS MINORE
– S. PROKOFIEV “JULIET AS A YOUNG GIRL” (FROM BALLET “ROMEO AND JULIET”)
– S.V. RACHMANINOV ETUDE PICTURE DO DIESIS MINORE OP.33

DZHILOVDAROVA KSENIA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: ROSTOV-ON-DON
DATE OF BIRTH: 04.11.1997
TEACHER: TATIANA NIKOLAENKO
PERFORMANCE PROGRAM:
– J.S. BACH PRELUDIO E FUGA DO MINORE, LIBRO 2
– L. VAN BEETHOVEN SONATA NO. 6, OP. 10, N. 2 (PART I)
– S.V. RACHMANINOV PRELUDIO . 23 SOL DIESIS MINORE
– F. LISZT NOTTURNO 3

FROLOVA ALINA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: NIZHNY NOVGOROD
DATE OF BIRTH: 21.08.1999
TEACHER: TATIANA LUKYANOVA
PERFORMANCE PROGRAM:
– L. VAN BEETHOVEN SONATA N. 14, OP. 27, N. 2
– P. TCHAIKOVSKY ROMANZE IN FA MINORE, OP. 5
– S.V. RACHMANINOV PRELUDIO IN DO MINORE, OP. 23 N. 7

UELSKAYA OLESYA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: ROSTOV-ON-DON
DATE OF BIRTH: 19.03.1997
TEACHER: GOVORUKHINA ELENA
PERFORMANCE PROGRAM:
– J.S. BACH PRELUDIO E FUGA, DO MINORE, LIBRO 1
– P. TCHAIKOVSKY. SEASONS, NOVEMBER: “TROIKA”
– J. HAYDN SONATA RE MAGGIORE, I PART
– S.V. RACHMANINOV ETUDE PICTURE OP. 33 SOL MINORE

SHIKHALIYEVA ULVIA
COUNTRY: AZERBAYDZHAN
CITY: BAKU
DATE OF BIRTH: 25.08.1996
TEACHER: OKTAY ABASKULIYEV
PERFORMANCE PROGRAM:
– J.S. BACH PRELUDIO E FUGA SOL MINORE
– F. CHOPIN “BARKAROLA” OP. 60
– S.V. RACHMANINOV PRELUDIO NO. 23 SOL MINORE SOCH. 32 N. 12
– KARA KARAEV ESKIS

CATEGORY “C”

BENEDIKTOVA ALENA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: ROSTOV-ON-DON
DATE OF BIRTH: 21.12.1995
TEACHER: GALINA EZHDIK
PERFORMANCE PROGRAM:
– L. BEETHOVEN SONATA N. 16 (PART I)
– S.V. RACHMANINOV PRELUDIO RE MAJJORE
– S. PROKOFIEV SCHERZO OP.12 N.10 LA MINORE
– S.V. RACHMANINOV ETUDE PICTURE OP. 39 N. 1 DO MINORE

CASTALDO MICHELE
COUNTRY: ITALIA
CITY: CHIARAVALLE ANCONA
DATE OF BIRTH: 07.04.1992
TEACHER: GIUSEPPE DI CHIARA/ LIUBA BUCCI SABBATINI
PERFORMANCE PROGRAM:
– J. HAYDN VARIAZIONI IN SOL
– BELLINI LISZT RIMINESCENZE DA NORMA

KOZUBOVAC ALEVTINA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: ROSTOV-ON-DON
DATE OF BIRTH: 09.10.1991
TEACHER: ANASTASIYA TIMOFEEVA
PERFORMANCE PROGRAM:
– D. SCARLATTI SONATA, K. 135
– D. SCARLATTI SONATA NO. 24, FA MAGGIORE ( EDITION PETERS, LEIPZIG, BAND 2)
– D. SCARLATTI SONATA, K. 247
– D. SCARLATTI SONATA, K. 35
– S.S. PROKOFIEV SONATA N. 4, OP. 29

Assonautica Pesaro

CATEGORY “D”

PALOMBA ALESSIA
COUNTRY: ITALIA
CITY: NAPOLI
DATE OF BIRTH: 03.01.1989
TEACHER: ELEONORA ORLANDO
PERFORMANCE PROGRAM:
– F.LISZT “APRES UNE LECTURE DE DANTE
– A. SCRIABIN SONATA OP. 19 N.2

PLESHCHENKOKSENIIA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: VORONEZH
DATE OF BIRTH: 04.12.1988
TEACHER: IGOR POZHIDAEV
PERFORMANCE PROGRAM:
– L. VAN BEETHOVEN 15 VARIATIONEN MIT FUGE OP.35
– F. LISZT VENEZIA E NAPOLI TARANTELLA

CATEGORY “E”

ENDO KEIICHIRO
COUNTRY: JAPAN
CITY: SHIZUOKA
DATE OF BIRTH:
TEACHER: RALF HEIBER
PERFORMANCE PROGRAM:
– J. BACH “THE WELL-TEMPERED CLAVIER II” PRELUDE FUGE IN LA DIESIS MINOR
– J. HAYDN FROM PIANO SONATA HOB XVI:52 (PART I)
– L.JANACEK PIANO SONATA “1ST OCTOBER 1905,FROM THE STREET”
– A.YASHIRO FROM PIANO SONATA “THEME AND VARIATIONS” (PART III)
– N. KAPUSTIN ETUDE OP.40 N.1

KONOVALOVA LIUDMILA
COUNTRY: RUSSIA (VIDYAYEVO MURMANSK)
CITY: SAINT-PETERSBURG
DATE OF BIRTH: 17.04.1984
TEACHER: MIKHAIL VOROTNOY
PERFORMANCE PROGRAM:
– J. BRAHMS EIGHT PIECES OP. 76
– J.S.BACH-BUSONI CHACONNE IN RE MINORE

KWON HYE JIN
COUNTRY: SOUTH KOREA
CITY: SEOUL
DATE OF BIRTH: 25.02.\984
TEACHER: XWER CONCETTE
PERFORMANCE PROGRAM:
– J.S.BACH ITALIENISCHES KONZERT
– F. LISZT SONATA

IMPERATO GIANLUCA
COUNTRY: ITALIA
CITY: PALERMO
DATE OF BIRTH: 10.11.1981
TEACHER: ROBERTO PLANO / BORIS PETRUSHANSKI
PERFORMANCE PROGRAM:
– SCARLATTI SONATA K 466
– J.BRAHMS INTERMEZZO OP. 118 N.2
– SCRIABIN FANTASIA SI MINORE OP.28; STUDIO OP.8 N.12
– S. RACHMANINOV ETUDE TABLEAUX OP.33 N.9
– PAWEL MYKIETYN 2 PRELUDI

OLEG GUZHENKO
COUNTRY: RUSSIA
CITY: SANKT-PETERSBURG
DATE OF BIRTH: 03.11.1984
TEACHER: EKATERINA MURINA
PERFORMANCE PROGRAM:
– W.A. MOZART SONATA KV 282,1st PART MI BEMOLL MAGGIORE
– BRAHMS SONATA FA MINORE, OP. 5
– S.V. RAKHMANINOV ETUDE PICTURE DO MINORE, OP. 39 N. 1

P E S A R O
L’associazione Italiana Genitori A.Ge Pesaro riconosce un
Diploma di Merito ai genitori per avere incoraggiato il proprio figlio allo studio serio ed appassionato della Musica e un premio Borsa di Studio per il Vincitore della categoria “Piccole Mani” per
valorizzare il grande impegno e la dedizione dei più piccoli verso la conoscenza della Musica Classica

SECTION ARCHI

CATEGORY “A”

BAGADZHIYAN SERGEY (VIOLIN)
COUNTRY: RUSSIA
CITY: CHALTYR`, ROSTOV REGION
DATE OF BIRTH: 13.07.1997
TEACHER: NELLY LEONOVA
ACCOMPANIST: EKATERINA ZOTOVA
PERFORMANCE PROGRAM:
– J. S. BACH CONCERTO LA MINORE ( PART I)
– A. KHACHATURIAN DANCE FROM THE BALLET GAYANE “UZUN-DARA”
– A. VIVALDI CONCERTO FOR TWO VIOLINS A MOLL ( PART I)
WITH ANDREY MIRZOYAN

CARTOCETI CECILIA (VIOLIN)
COUNTRY: ITALIA
CITY: PESARO
DATE OF BIRTH: 07.03.1996
TEACHER: ELISABETTA MATACENA
ACCOMPANIST:
PERFORMANCE PROGRAM:
– H.VIEUXTEMPS CONCERTO IN LA MINORE OP. 37 (PART I)

MIRZOYAN ANDREY (VIOLIN)
COUNTRY: RUSSIA
CITY: STANITSA LENINGRADSKAYA, KRASNODAR REGION
DATE OF BIRTH: 05.06.1998
TEACHER: NELLY LEONOVA
ACCOMPANIST: EKATERINA ZOTOVA
PERFORMANCE PROGRAM:
– L. SPOHR. CONCERTO PER VIOLINO NO 2, I PART
– N. PAGANINI. CANTABILE PER VIOLINO
– A. VIVALDI. CONCERTO FOR TWO VIOLINS A MOLL (PART I)
WITH SERGEY BAGADZHIYAN

SPERANDIO LUCIA (VIOLIN)
COUNTRY: ITALIA
CITY: URBINO
DATE OF BIRTH: 15.01.2001
TEACHER: ELISABETTA MATACENA
ACCOMPANIST:
PERFORMANCE PROGRAM:
– HAENDEL SONATA OP.1 N.15

SECTION CANTO

CATEGORY “A”

ANGIROVA MAYYA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: ROSTOV-ON-DON
DATE OF BIRTH: 02.05.1991
TEACHER: VALENTINA ZELENOVA
PERFORMANCE PROGRAM:
– G.A. ROSSINI “ALPINE SHEPHERD”
– G.B. PERGOLESI ARIA SERPINI FROM OPERA “MISTRESS AND MAID”
– A.C. LECOCQ GAVOTTE FROM OPERA “THA DAUGHTER OF MADAME ANGO”

BRAZHKINA NATALIA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: MOSCOW
DATE OF BIRTH: 24.04.1992
TEACHER: EKATERINA OBLEZOVA
PERFORMANCE PROGRAM:
– MEYERBEER LES HUGUENOTS – CAVATINE DU PAGE (URBAIN) – NOBLES, SEIGNEURS, SALUT
– N.A. RIMSKY-KORSAKOV ARIA DI SNEGUROCHKA
– W.A. MOZART DON GIOVANNI – ARIA DI ZERLINA “BATTI, BATTI”

DZHAVSHANASHVILI NATALIA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: ROSTOV-ON-DON
DATE OF BIRTH: 14.09.1995
TEACHER: LARISA KHACHIKOVA
PERFORMANCE PROGRAM:
– N.A. RIMSKY-KORSAKOV ARIA MARFA FROM OPERA THE “TSAR’S BRIDE”
– K.V. GLUCK ARIA PARIDE’S FROM OPERA PARIDE AND ELENA
– S.V. RAKHMANINOV “ONI OTVECHALI”

JOO HEEWON
COUNTRY: KOREA SUD
CITY: KIMPO
DATE OF BIRTH: 14.02.1988
TEACHER:
PERFORMANCE PROGRAM:
– W.A.MOZART MARTEM ALLER ARTEN
– V.BELLINI “LA SONNAMBULA “CARE COMPAGNE”
– A.THOMAS “MIGNON”
– C. DEBUSSY “PIERROT”

LI SHU XIN
COUNTRY: CINA
CITY: PECHINO
DATE OF BIRTH: 17.8.1989
TEACHER:
PERFORMANCE PROGRAM:
-W.A.MOZART DON GIOVANNI “MADAMINA,IL CATALOGO E’ QUESTO”
-W.A.MOZART LE NOZZE DI FIGARO “LA VENDETTA,SI LA VENDETTA”
-W.A.MOZART LE NOZZE DI FIGARO “NON PIU’ ANDRAI”

SHIM JIWON
COUNTRY: KOREA SUD
CITY: SEOUL
DATE OF BIRTH: 30.11.1988
TEACHER: GRAZIANO MONACHESI
PERFORMANCE PROGRAM:
– W.A.MOZART “ALMA GRANDE E NOBIL CORE”
– G.VERDI “SAPER VORRESTE DI CHE SI VESTE”
– G. DONIZETTI “QUEL GUARDO IL CAVALIERE”
– R.SCHUMANN “WIDMUNG”

PARK KYUNGUN
COUNTRY: KOREA SUD
CITY: BUCHEON
DATE OF BIRTH: 20.01.1988
TEACHER:
PERFORMANCE PROGRAM:
– G.VERDI RIGOLETTO “CARO NOME”
– G.ROSSINI LA SCALA DI SETA “IL MIO BEN SOSPIRO E CHIAMO”
– G.PUCCINI LA RONDINE “CHE IL BEL SOGNO…”

SHISHKINA POLINA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: SARATOV
DATE OF BIRTH: 16.04.1994
TEACHER: ALLA RUDYAKOVA
PERFORMANCE PROGRAM:
– G. PERGOLESI ARIA SERPINA FROM THE OPERA “MAID – MISTRIS”
– J. MASSNET JALOBA MANON FROM THE OPERA “MANON”
– S.V. RAKHMANINOV “LILAC”

CATEGORY “B”

ARISAKA MASAYOSHI
COUNTRY: GIAPPONE
CITY:
DATE OF BIRTH: 24.05.1981
TEACHER:
PERFORMANCE PROGRAM:
-G.ROSSINI IL BARBIERE DI SIVIGLIA “ECCO RIDENTE IL CIELO”“
-G.ROSSINI IL BARBIERE DI SIVIGLIA “SE IL MIO NOME”
-W.A.MOZART DON GIOVANNI “IL MIO TESORO”

BATAL SAKANYIA
COUNTRY: ABKHAZIA
CITY:
DATE OF BIRTH:
TEACHER:
PERFORMANCE PROGRAM:
– V.BELLINI
– MASSENET

FEDOROVA DARIYA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: VOLGOGRAD
DATE OF BIRTH: 02.07.1985
TEACHER: TATIANA CHORLUAN
PERFORMANCE PROGRAM:
– N.A. RIMSKY-KORSAKOV. ARIA MARFA FROM PERA THE “TSAR’S BRIDE”
– N.A. RIMSKY-KORSAKOV. ARIA DI SNEGUROCHKA FROM OPERA “SNEGUROCHKA”
– H. MAIBORODA. ARIA IOLAN FROM OPERA “MYLANA”

KWON HYUN JIN
COUNTRY: SOUTH KOREA
CITY:
DATE OF BIRTH: 01.09.1986
TEACHER: MECHTHILD GEORG
PERFORMANCE PROGRAM:
– W.A. MOZART DIE ZAUBERFLOTE “DER HOLLE RACHE”
– OFFENBACH OLYMPIA “LES OISLAUX DAN LA”
– W.A.MOZART DURCH ZARTLICHKEIT UND SCHMEICHELN “BLONDE”

MALATYALIOGLU BENGI
COUNTRY: TURCHIA
CITY: SAMSUN
DATE OF BIRTH: 13.11.1986
TEACHER: LEZHAVA NINO
PERFORMANCE
-G. ROSSINI – TANCREDI “AMENAIDE”
-W.A. MOZART LA CLEMENZA DI TITO “ANNIO”
-V.BELLINI BINCA E FERNANDO “BIANCA

MASAYOSHI ARISAKA
COUNTRY: GIAPPONE
CITY: NIIGATA
DATE OF BIRTH: 24.05.1981
TEACHER:
PERFORMANCE PROGRAM:
– G.ROSSINI “IL BARBIERE DI SIVIGLIA” “ECCO RIDENTE IN CIELO”
-G. ROSSINI “IL BARBIERE DI SIVIGLIA” “SE IL MIO NOME”
– W.A. MOZART “DON GIOVANNI” “IL MIO TESORO”

NAZAROV ILHAM
COUNTRY: AZERBAIJAN
CITY:
DATE OF BIRTH: 05.10.1985
TEACHER:
PERFORMANCE PROGRAM:
– W G .F. HAENDEL “GIULIO CESARE” ARIA DI SESTO “CARA SPEME”
– B. BRITTEN “A MIDSUMMER NIGHT’S DREAMS” ARIA DI OBERON
– J. STRAUSS “DIE FLEDERMAUS” ARIA DI ORLOFSKY

PARK HYUNSEOK
COUNTRY: KOREA SUD
CITY: BUSAN SUD
DATE OF BIRTH: 29.03.1984
TEACHER: GRAZIANO MONACHESI
PERFORMANCE PROGRAM:
– W.A.MOZART “HAI GIà VINTO AL CAUSA”
– J.MASSENET “VISION FUGGITIVE”
– G.VERDI “PER ME GIUNTO,IO MORRO’ ”
– YA VAS IYUBLYU

RIKHTER ANNA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: MOSCOW
DATE OF BIRTH: 28.04.1983
TEACHER: LIUDMILA OVCHINNIKOVA
PERFORMANCE PROGRAM:
– M. GLINKA ARIA RATMIRA, OP. “PUSLAN AND LIUDMILA”
– SHCHEDRIN PESNIA AND CHASTUSHKI VARVARA, OP. “NE TOLKO LIUBOV”
– ROMANS “KOSCHGEN GAMBRINUS”

TETO NOZUKO
COUNTRY: SUD AFRICA
CITY:
DATE OF BIRTH: 16.10.1983
TEACHER: MIRELLA FRENI
PERFORMANCE PROGRAM:
– G.PUCCINI TURANDOT “TU CHE DI GEL SEI CINTA”
– W.A.MOZART LE NOZZE DI FIGARO “E’ SUSANNA NON VIEN”
– G. BIZET CARMEN “C’EST DES CONTREBANDIERS…”
– F. LEHAR GIUDITTA “MEINE LIPPEN SIE KUSSEN”

VOLIKOVA IRINA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: ROSTOV-ON-DON
DATE OF BIRTH: 09.12.1980
TEACHER: TATIANA SHORLUJAN
PERFORMANCE PROGRAM:
– P. TCHAIKOVSKY. ARIOZO NATASHI FROM THE OPERA “OPRICHNIK”
– S.V. RAKHMANINOV. “VOKALIZ”
– S.V. RAKHMANINOV. “UZH, TY NIVA MOYA”

WON YOUDAE
COUNTRY: KOREA SUD
CITY: SEOUL
DATE OF BIRTH: 19.02.1986
TEACHER:
PERFORMANCE PROGRAM:
– G.VERDI I LOMBARDI “LA MIA LETIZIA INFONDERE”
– G.VERDI MACBETH “AH,LA PATERNA MANO”
– BIZET CARMEN “LA FLEUR QUE TU M’AVAIS JETEE”
– HAHN “SI MES VERS AVAIENT DES AILES”
– F.SCHUBERT “NACHT UND TRAUME”
– F.P.TOSTI “TRISTEZZA”

ZHONG YING
COUNTRY: CINA
CITY: JIANGXI
DATE OF BIRTH: 01.05.1989
TEACHER: LELIO CAPILUPI
PERFORMANCE PROGRAM:
– V.BELLINI I CAPULETI E MONTECCHI “LIETO…SE ROMEO T’UCCIDE UN FIGLIO”
– MASSENET WERTHER ARIA DI CHARLOTTE “LE LETTERE”

SECTION HORN

CATEGORY “B”
BITOSSI CLARISSA
COUNTRY: ITALIA
CITY: VADA (ROSIGNANO MARITTIMO)
DATE OF BIRTH: 28.11.1988
TEACHER: STEFANO GUIDI
PERFORMANCE PROGRAM:
– L.V.BEETHOVEN OP. 17

CANDOLI CRISTINA
COUNTRY: ITALIA
CITY: RAVENNA
DATE OF BIRTH: 25.02.1984
TEACHER:CORRADO MARIA SAGLIETTI
PERFORMANCE PROGRAM:
– W.A.MOZART KONZERT K 447
– P.DUKAS VILLANELLE

DE CARLI SERENA
COUNTRY: ITALIA
CITY: BRESCIA (MILZANO)
DATE OF BIRTH: 17.08.1986
TEACHER: GUIDO CORTI
PERFORMANCE PROGRAM:
– A.MORRICONE SONATA (ANDANTE CON MOTO- ADAGIO)

MASTROMEPIETRO MATTEO
COUNTRY: ITALIA
CITY: FROSINONE
DATE OF BIRTH: 18.08.1982
TEACHER: GUIDO CORTI
PERFORMANCE
– SAENS ROMANCE OP.36
– SAINT SAENS MORCEAU DE CONCERT OP. 84
– W.A.MOZART KONZERT K 447

PASQUALI ALESSANDRA
COUNTRY: ITALIA
CITY: RIETI
DATE OF BIRTH: 13.06-1981
TEACHER: GUIDO CORTI
PERFORMANCE PROGRAM:
– L.V.BEETHOVEN OP. 17
PERUGINI LORENZO
COUNTRY: ITALIA
CITY: ANCONA
DATE OF BIRTH: 28.02.1992
TEACHER: FABRIZIO PIERBONI
PERFORMANCE PROGRAM:
H. NEULING “BAGATELLE”
F. STRAUSS “NOTTURNO”

RADARO ALESSANDRA
COUNTRY: ITALIA
CITY: UDINE
DATE OF BIRTH: 22.03-1992
TEACHER: GUIDO CORTI
PERFORMANCE PROGRAM:
– W.A. MOZART HORNKONZERT N. 3KV 447
-S.SAINT-SAENS MORCEAU DE CONCERT OP. 94 (PART I, II)

VALENTINI LORENZO
COUNTRY: ITALIA
CITY: FERMO
DATE OF BIRTH: 10.08.1989
TEACHER: GUIDO CORTI
PERFORMANCE PROGRAM:
– W.A.MOZART KONZERT N. 3

Banca di Credito Cooperativo di Gradara

Via Mancini 21 – 61012 – Gradara (PU)
tel. 0541.82351
SECTION MUSICA DA CAMERA

CATEGORY “A”

Duo Pianoforte a 4 mani
BAIKOV ALEKSANDR , BADALOVA EKATERINA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: SURGUT
TEACHER: ZOYA KUZINA
– W.A. MOZART ARIA TAMINO’S ARIA FROM THE OPERA “THE MAGIC FLUTE”
– P. TCHAIKOVSKY “ITALIAN SONG” FROM THE COLLECTION “CHILDREN’S ALBUM”

Duo Pianoforte a 4 mani
CHESNOKOV VASILY , BADALOVA EKATERINA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: SURGUT
TEACHER: ZOYA KUZINA
– P. TCHAIKOVSKY ANCENT FRENCH SONG (“THE CHILDREN’S ALBUM”)
– P. TCHAIKOVSKY GERMAN SONG (“THE CHILDREN’S ALBUM”)
– T. KHRENNIKOV LULLABY SVETLANA

Duo Pianoforte a 4 mani
MUSAELIAN ANRI , BAIKOV ALEKSANDR
COUNTRY: RUSSIA
CITY: SURGUT
TEACHER: ZOYA KUZINA
– W.A. MOZART FIGARO’S ARIA FROM THE OPERA “FIGARO’S WEDDING”
– P. TCHAIKOVSKY “NEOPOLETANSKAYA THE SONG” FROM THE COLLECTION “CHILDREN’S ALBUM”

Trio di Violini e pianoforte
AKIM SCIBANOV, NIKITA YURIEV, PAOLO NOSCOV,
COUNTRY: LETTONIA
CITY: RIGA
TEACHER: ELENA SAVCENKO
– A.VIVALDI CONCERT IN LA MINOR (PART I)
– EZRA GENCHINSON “LA DANZA”
-V. YOUMENS “TEA FOR TWO”

CATEGORY “B”

Duo Voce Pianoforte
OTA SAYURI, YASUE HOKIMOTO
COUNTRY: GIAPPONE
CITY: TSURUMAKI TAMA CITY
TEACHER:
PERFORMANCE PROGRAM:
– G. DONIZETTI “UNA LACRIMA”
-L. ARDITTI “IL BACIO”
– R. SCGUMANN “WIDMUNG” “LIED DER SULEIKA”
-R.STRAUSS “ZUEIGNUNG”

Duo Voce Pianoforte
KSENIA PROKOFYEVA, SVETLANA KOSHELEVA
COUNTRY: RUSSIA
CITY: NIZHNY NOVGOROD
TEACHER:
PERFORMANCE PROGRAM:
– STRAUSS “ALLERSEELEN”
– P. TCHAIKOVSKY “TELL ME, WHAT IN THE SHADE OF THE BRANCHES”
– V. BELLINI. “DOLENTE IMMAGENE DI FILLE MIA”, “MALINCONIA, NINFA GENTILE”, “VAGA LUNA CHE INARGENTI”

Duo Flute Piano
CLAUDIA PALLAVER, LUCA MAZZON
COUNTRY: ITALIA
CITY: VERONA
TEACHER: GABRIELE BETTI
PERFORMANCE PROGRAM:
– S.PROKOFIEV SONATE OP. 94

Duo Trumpet Piano
MATTEO RICCI, GIACOMO MORRONI
COUNTRY: ITALIA
CITY: RAVENNA
TEACHER: GIANLUCA SCIPIONI
PERFORMANCE PROGRAM:
– P. HINDEMITH SONATE
– S.SULEK SONATA “VOX GABRIELI”

Trio Ebano (clarinetto violoncello pianoforte)
CHIARA DI MUZIO, COSIMO LINOCI, ALESSIO TEDESCHI
COUNTRY: ITALIA
CITY: PARMA
TEACHER: MASSIMO POLIDORI
PERFORMANCE PROGRAM:
– D.SCHNYDER “A FRIDAY NIGHT IN AUGUST”
– J.BRAHMS TRIO OP. 104 (ALLEGRO, ADAGIO)

SECTION MUSICA POPOLARE

CATEGORY “A”

BYKADOROV MIKHAIL (FISARMONICA)
COUNTRY: RUSSIA
CITY: SHAKHTY, ROSTOV REGION
DATE OF BIRTH: 01.04.1999
TEACHER: VLADIMIR SHAROV
ACCOMPANIST: LYALYA KUKUSHKINA
PERFORMANCE PROGRAM:
– J. S. BACH. INVENTION FA MAJJORE
– V.A. SEMENOV. SUITE CHILDREN
– R. BAZILIN. VALSE
– S.S. KONJAEV. CONCERT PIECE

RIMCHUK MAXIM (FISARMONICA)
COUNTRY: RUSSIA
CITY: ROSTOV-ON-DON
DATE OF BIRTH: 24.02.1997
TEACHER: GENNADY VANDENKO
PERFORMANCE PROGRAM:
– J.S. BACH PRELUDIO E FUGA SOL MAGGIORE, LIBRO I
– W.A. MOZART SONATA SI BEMOLLE MAGGIORE (PART I)
– A. NOZDRACHEV CONCERT PIECE

SAVITSKIY MAXIM (BALALAIKA)
COUNTRY: RUSSIA
CITY: ROSTOV-ON-DON
DATE OF BIRTH: 15.05.2001
TEACHER: ALEXANDER KOLONTAEV
ACCOMPANIST: EKATERINA ZOTOVA
PERFORMANCE PROGRAM:
– V. ANDREEV “GUARDS MARCH”
– BELARUSIAN POLE “JANKA”
– PROCESSINGS OF RUSSIANS NATIONAL SONGS “KUMUSHKI” AND “KALINKA”

CATEGORY “B”

MARTINOTTI LEONARD, MARTINOTTI GABRIEL, MARTINOTTI BENIAMIN
(TRIO PIANOFORTE VIOLINO VIOLONCELLO)
COUNTRY: ITALIA
CITY: SANT’ANGELO IN VADO
DATE OF BIRTH:
TEACHER: ANTONIO FARESIN
PERFORMANCE PROGRAM:
– BRANI POPOLARI DALLA TRADIZIONE EBRAICA

This entry was posted in CIMP story. Bookmark the permalink.

Comments are closed.